Društvo zasavskih pravnikov Trbovlje je v sodelovanju in pod pokroviteljstvom Zveze društev za gospodarsko pravo Slovenije v soboto, 17.6.2023 organiziralo strokovno ekskurzijo, katere se je udeležilo okrog 50 članov različnih pravniških društev. Udeleženci so se zbrali pred stavbo podjetniškega pospeševalnika Katapult v Trbovljah, kjer jih je najprej nagovoril predsednik zasavskega društva, g. Velibor Dujaković. Sledila je predstavitev in ogled podjetij Dewesoft d.o.o. in Katapult d.o.o, pri čemer je bil poleg predstavitve razvoja podjetij poudarek tudi na predstavitvi področja dela pravne službe in pravnih problemov, s katerimi se srečujejo v praksi.
Družba Dewesoft d.o.o. je slovensko multinacionalno podjetje, ki se ukvarja z zbiranjem podatkov in ponujanjem merilnih instrumentov. Gre za inženirsko, elektronsko in programersko podjetje, ki ima svoj sedež v Trbovljah in je prejelo več nagrad s področja gospodarstva. Podjetje je bilo ustanovljeno leta 2000, trenutno pa letno ustvari preko 50 milijonov evrov prometa in po vsem svetu zaposluje več kot 300 ljudi. Podjetje sodeluje z najnaprednejšimi družbami, znamkami in organizacijam na svetu, med katere spadajo NASA, SpaceX, Boeing, Tesla, Apple, Volvo, Audi, Mercedes-Benz in številni drugi. Podjetje je med drugim znano tudi po posebni obliki lastništva podjetja, saj od leta 2016 svojim zaposlenim dvakrat letno ponudi možnost odkupa delnic, delavci pa so udeleženi tudi pri dobičku družbe. Tudi sicer je podjetje Dewesoft znano po tem, da svoje znanje, izkušnje in uspehe v veliki meri vrača v lokalno okolje.
Ravno podjetje Dewesoft je leta 2016 ustanovilo podjetniški pospeševalnik Katapult, in sicer z idejo, da pomaga mladim podjetnikom na prvih korakih njihove poslovne poti. Mlada podjetja imajo na voljo infrastrukturo Katapultove stavbe ter mentorstvo in opremo podjetja Dewesoft. Katapult ponuja tudi pisarne, delovne in proizvodne prostore, konferenčno dvorano, kuhinjo in namestitvene kapacitete. V okviru podjetniškega pospeševalnika Katapult je uspelo že več poslovnih zgodb, ki sedaj predstavljajo uspešna samostojna podjetja, med katere spadajo Chipolo, More Than Beauty, Zoyo Baby, Flare, KUOLMi idr. V načrtu pa so že nove investicije, saj podjetje Dewesoft v Trbovljah načrtuje gradnjo novega tehnološkega parka – Mesta akrobatov, ki bo imelo 40.000 kvadratnih metrov površin, ponudilo 300 do 500 kakovostnih delovnih mest, in katerega načrtovan konsolidirani letni promet podjetij je ocenjen na 60 milijonov eurov.
V drugem delu strokovne ekskurzije so si udeleženci ogledali nekaj turističnih znamenitosti zasavske regije. Najprej so obiskali virtualni muzej rudarstva – 4. DRITL, ki pripoveduje zgodbo o rudniku v Trbovljah in življenju ljudi okoli njega. Pripoved je podkrepljena z uporabo sodobnih tehnologij ter vodstvom skozi avtentično rekonstrukcijo rudniškega okolja z originalnimi eksponati. V okviru muzeja rudarstva so si udeleženci ogledali tudi dve rudarski stanovanji z originalnimi kosi pohištva in drobnega inventarja. Prvo stanovanje je bilo odprto leta 1984 in predstavlja obdobje iz 20. let 20. stoletja. Za to obdobje je značilna prenaseljenost in skromna oprema, kakršno je dopuščal ekonomski položaj rudarskih družin, ki so se preživljale z eno plačo. Drugo stanovanje je bilo odprto leta 2003 in predstavlja obdobje iz 60. let 20. stoletja. Tudi stanovanja iz tega obdobja so bila tipska in majhna (med 25 in 29 kvadratnih metrov), so pa že imela določene »ugodnosti«, kot so vodovodna napeljava v kuhinji, pralni stroj, štedilnik na trdo gorivo in električni »koher«. Udeleženci so si ogledali tudi kip rudarja Prometeja, ki v višino meri 8 metrov in je narejen iz železa, ki so ga uporabljali v zasavskih rovih. Kip je postavljen pod Ostrim vrhom nad Trbovljami, naglavna luč rudarskega Prometeja pa sveti čez dolino na rudniški jašek na Gvidi, kjer osvetljuje rudarski grb na tamkajšnjem stolpu.
Preostanek dneva je bil namenjen druženju v Krajinskem parku Kum ob kulinaričnih specialitetah gostišča v Trotovniku.