Dne 26.9.2024 je Zveza društev za gospodarsko pravo Slovenije organizirala strokovno ekskurzijo v Luksemburg na sodišče EU (Cour de justice de l’Union européenne, SEU v nadaljevanju) in računsko sodišče (European Court of Auditors, ECA v nadaljevanju). Namen ekskurzije je bil obisk sodišč, s poudarkom na spoznavanju njihovega delovanja.
Na SEU nas je sprejel član (ECA) mag. Jorg Kristijan Petrovič. Mag. Petrovič je svojo kariero začel leta 1996 na Računskem sodišču Republike Slovenije kot revizijski asistent, nato pa med letoma 1999 in 2004 deloval kot svetovalec za finance in proračun na Občini Trzin. Leta 2004 je bil imenovan za vrhovnega državnega revizorja za revidiranje lokalne samouprave, nato pa za revidiranje državnega proračuna, političnih strank ter volilnih kampanj. Med leti 2013 in 2022 je bil član slovenskega računskega sodišča. Od leta 2022 je član evropskega računskega sodišča.
Razkazal nam je prostore sodišča, delovanje in način dela Računskega sodišča. V kabinetu slovenskega sodnika so nam predstavili dnevne naloge in vlogo na ECA. V pogovorih smo obravnavali evropska vprašanja v zvezi z delom Slovenije na področju proračuna in porabe EU sredstev. Ocenjujejo, da je Slovenija cenjena in zgledna država.
Slišali smo o delu, ki ga opravlja sodišče, katero je drugim institucijam EU in državam članicam v pomoč pri boljšem upravljanju in nadziranju porabe sredstev EU. Še posebej pomembno je za Evropski parlament, ki mora ugotoviti, ali je zaključni račun EU za preteklo leto točen in ali so bila sredstva pravilno porabljena (postopek podelitve razrešnice).
Evropsko računsko sodišče je zadolženo za revidiranje financ Evropske unije. Njegova glavna funkcija je nadzor nad prihodki in izdatki EU ter zagotavljanje pravilne uporabe javnih sredstev. Sodišče pripravlja podrobna revizijska poročila, ki obravnavajo učinkovitost in pravilnost porabe sredstev EU ter predlagajo izboljšave za večjo odgovornost in preglednost. ECA tesno sodeluje z drugimi organi, kot so Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) in Evropsko javno tožilstvo (EJT), da bi odkrivalo in preprečevalo goljufije v EU.
Sodišče daje mnenja o zakonodajnih predlogih, ki vplivajo na finančno upravljanje EU, in sodeluje z nacionalnimi revizijskimi institucijami, da zagotovi skladnost s finančnimi predpisi. Deluje kot neodvisen revizor in svetovalec, ki institucijam EU in državam članicam nudi vpogled v stanje financ, s čimer prispeva k boljšemu odločanju na politični ravni. Delo ECA prispeva k večji javni preglednosti, saj državljanom EU omogoča vpogled v to, kako se porabljajo njihovi davkoplačevalski prispevki.
***
V nadaljevanju smo obiskali SEU kjer sta nas sprejela sodnika dr. Maja Brkan in dr. Damjan Kukovec, in sta nam predstavila delitev pristojnosti med Splošnim sodiščem Evropske unije in sodiščem EU, ter postopke in način dela.
Dr. Maja Brkan je sodnica na Splošnem sodišču Evropske unije in profesorica digitalizacije ter evropskega prava na Univerzi v Maastrichtu. Pred imenovanjem na sodniško funkcijo je bila izredna profesorica prava EU in pravna svetovalka na Sodišču EU. Doktorirala je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Njeno raziskovalno delo se osredotoča na kršitve temeljnih pravic EU z uporabo novih tehnologij. Leta 2007 je prejela nagrado ‘Mlada pravnica leta’.
Dr. Damjan Kukovec je sodnik na Splošnem sodišču Evropske unije, ki je svojo pravno kariero začel na Pravni fakulteti v Ljubljani, nato pa nadaljeval s podiplomskim študijem na Harvard Law School. Deloval je na Pravni službi Evropske komisije in Posebnem sodišču za Sierro Leone, kjer je uspešno zastopal precedenčne primere. Je aktiven gostujoči profesor na številnih svetovnih univerzah, sodeluje na konferencah in objavlja svoja dela v najprestižnejših revijah.
Oba sodnika sta predstavila SEU, ki ima ključno vlogo pri zagotavljanju, da se pravo EU enotno razlaga in uporablja v vseh državah članicah. Sestavljeno je iz dveh sodišč, SEU in Splošnega sodišča. SEU obravnava pravne spore med nacionalnimi vladami in institucijami EU, prav tako pa lahko posamezniki, podjetja ali organizacije v določenih primerih vložijo tožbe proti institucijam EU, če menijo, da so njihove pravice kršene.
Splošno sodišče Evropske unije obravnava neposredne tožbe posameznikov, podjetij in držav članic proti institucijam EU, pri čemer se osredotoča na zadeve, kot so konkurenca, intelektualna lastnina in državna pomoč. Njegove pristojnosti vključujejo reševanje sporov glede pogodb in povrnitev škode, ki jo povzročijo institucije EU.
Sodišče Evropske unije (SEU) pa zagotavlja enotno razlago in uporabo prava EU, obravnava predhodna vprašanja, ničnostne tožbe in pritožbe na odločitve Splošnega sodišča. Osredotočeno je na reševanje sporov med državami članicami in institucijami EU.
Ključne razlike: SEU skrbi za interpretacijo prava in pritožbene postopke, medtem ko se Splošno sodišče ukvarja z neposrednimi tožbami posameznikov in podjetij. SEU ima generalne pravobranilce, Splošno sodišče pa ne.
***
Sodnik dr. Damjan Kukovec nam je predstavil zanimivi temi o vladavina prava in umetni inteligenci. Predstavitev na temo vladavine prava je poudarila pomen temeljnih vrednot Evropske unije, kot so pravna država, demokracija in človekove pravice, kot jih določa 2. in 19. člen Pogodbe o Evropski uniji.
Slovenija je lahko ponosna, da ima sodnika dr. Majo Brkan in dr. Damjana Kukovca, vrhunskega strokovnjaka na področju energetike. Njuno obsežno znanje, mednarodne izkušnje ter vloga sodnikov na SEU so neprecenljivi za krepitev pravnega sistema in ugleda naše države v evropskem in globalnem kontekstu.
***
Strokovna ekskurzija slovenskih pravnikov v Luksemburg je bila uspešna in poučna. Udeleženci so imeli priložnost iz prve roke spoznati delovanje ECA in SEU, ter se poglobiti v procese, ki zagotavljajo transparentnost, odgovornost in učinkovitost evropskih institucij. Predstavitve s strani strokovnjakov, kot so mag. Jorg Kristijan Petrovič, dr. Maja Brkan in dr. Damjan Kukovec, so udeležencem omogočili poglobljeno razumevanje evropskega pravnega sistema in vloge, ki jo ima EU pri zagotavljanju pravne varnosti in skladnosti z zakonodajo v državah članicah.
Ekskurzija ni le omogočila vpogleda v teoretične in praktične vidike delovanja sodišč, temveč je tudi okrepila vezi med slovenskimi pravniki in evropskimi institucijami. Udeleženci so izrazili zadovoljstvo z organizacijo in vsebino obiskov ter poudarili pomembnost takšnih strokovnih srečanj za širitev pravnega znanja in mednarodnega sodelovanja.
Zaključimo lahko, da so tovrstna strokovna izobraževanja ključna za razvoj in povezovanje pravne skupnosti, tako na nacionalni kot evropski ravni, saj omogočajo širjenje znanja, izmenjavo izkušenj in vzpostavljanje trajnih strokovnih povezav.
Branka Neffat, podpredsednica ZDGPS